حقوق شرکتها

اگر تصمیم به شروع فعالیت اقتصادی دارید، شرکتی ثبت نموده‌اید که در روند فعالیت آن با سهامداران دیگر و یا هیئت مدیره دچار مشکل شده‌اید. همکاران متخصص ما پاسخگوی تمام نیازهای شما در این حوزه‌ها هستند. برای شروعی موفق متخصصین رشته مدیریت در کنار وکلاء ساختار مناسب برای فعالیت شما را طراحی و نظارت بر ساختار سازمانی شما را در طول دوره فعالیت عهده‌ دار می‌شوند. خدمات ما در زمینه حقوق شرکت ها شامل موارد ذیل می شود:

  • ارزيابي بايسته (Due diligence)

ارزيابی بايسته انجام اقداماتی علمی و هدفمند به منظور ارزيابی يك شركت يا شخص جهت كشف و شناسايی وجوه منفی و مخاطره آميز آن قبل از امضای قرارداد يا هر نوع رابطه كاری است و می تواند ريسك سرمايه گذاری، مشاركت و حتی مراودت مالی را پايين بياورد كه اين مهم از طريق تهيه، تدارك چك ليست های تخصصی و خاص در امور برنامه ريزی، مالی، حقوقی، منابع انسانی، بازاريابی – فروش و دارایی های فكری تحقق می يابد. امروزه در دنیا ارزيابی بايسته به عنوان يك عامل مهم برای كنترل يا كاهش ريسك معاملاتی شناخته شده است و بهترين گزينه برای انتخاب تيم ارزيابی كننده و مديريت تيم، مؤسسات حقوقی هستند كه از خدمات وكلاء و مشاوران رشته های مختلف بهره مند باشند.

مؤسسه داد و خرد با بهره مندی از كادری مجرب و متخصص در امور حقوقی و همچنين با بهره گيری از مشاوران و متخصصان دانشهای ديگر همچون امور مالی، مدیریت، فناوری اطلاعات، بازاريابی و فروش، آماده ارائه خدمات به اشخاص حقيقی وحقوقی درجهت ارزيابی طرفهای معاملاتی آنها مي باشد.

  • حوزه خدمات مشاوره ای

۱- ارائه خدمات مشاوره ای در مورد نحوه تشکیل شرکت و پیشنهاد گزینه های مطلوب و مناسب برای تأسیس شرکت و نحوه تنظیم روابط بین شرکاء

۲- تنظیم قراردادهای مربوط به روابط داخلی شرکاء : اساسنامه (Articles of association)،قرارداد سهامداری (SHA)، قرارداد جوینت ونچر شرکتی (Corporate Joint Venture)، قرارداد انتقال سهام / سهم الشرکه (SPA) و …؛

۳- ارزیابی وضعیت حقوقی شرکت های طرف قرارداد اعم از داخلی و خارجی؛

۴- تنظیم مقررات داخلی شرکت ها اعم از مقررات مالی و معاملاتی، آیین نامه های کار و ….؛

۵- تنظیم روابط شرکاء و شرکتها در شرکتهای هلدینگ در مورد چگونگی تأسیس شرکت و نحوه فعالیت

  • حوزه خدمات ثبتی

۱- ثبت انواع شرکتها در ایران با سهامداری ایرانی و/یا خارجی (اعم از مناطق آزاد تجاری-اقتصادی، مناطق ویژه و …)؛

۲- تنظیم و ثبت صورتجلسات مجامع عمومی شرکتها و هیئت مدیره؛

  • حوزه خدمات وکالتی

۱- قبول و انجام وکالت تخصصی در دعاوی بین شرکاء با یکدیگر یا شرکاء و شرکت، همچون :

دعوای ابطال صورتجلسات هیات مدیره یا مجمع عمومی؛

دعوای ابطال معاملات مدیران شرکت؛

دعوای ابطال و انحلال شرکت؛

دعوای الزام به تقسیم یا پرداخت سود سالیانه؛

۲- قبول و انجام وکالت تخصصی در دعاوی بین شرکت و نهادهای دولتی و عمومی، همچون :

دعاوی مربوط به مالیات موضوع برگ تشخیص صادره علیه شرکت

دعاوی مربوط به عوارض محلی شهرداری ها اعم از عوارض تغییر کاربری، عوارض نصب تاسیسات، تابلو و …

دعاوی ابطال بخشنامه ها و مصوبات همچون مصوبه شوراهای اسلامی شهر درخصوص عوارض سالیانه

۳- قبول و انجام وکالت تخصصی در دعاوی بین شرکت با طرفهای قراردادی.

۴- قبول و انجام خدمات تخصصی داوری در اختلافات شرکتی فوق الذکر.

  • استارتاپ ها

۱- استارت آپ­ ها یا شرکتهای نوپا در ایران معضلات زیادی برای رشد دارند که یکی از این معضلات، تأمین مالی آنها و تنظیم روابط حقوقی ناشی از این فرآیند است. در جوامع پیشرو این معضل را شرکتهای شتاب دهنده و شرکتهای تأمین مالی خطر پذیر (Venture Capital) با سرمایه گذاری روی آنها حل می­کنند.

۲- چالش فعلی این است که چگونه کسی که یک ایده دارد و ایده اش را می خواهد به محصول تبدیل کند، از پشتیبانی سرمایه گذار اولیه برخوردار باشد. قاعدتاً بسیاری از صاحبان ایده در کشور سرمایه ای حتی برای تهيه محصول اوليه ندارند و ايده شان را صرفاً در ذهن نگهداری می نمايند . ایجاد روشی برای اینکه دارایی فکری اولیه را شناسایی و بعنوان وثیقه نیز قبول نموده و پشتیبانی مالی نیز انجام شود یک معضل است. ما هنوز راه طولانی برای شناسایی دارایی های فکری و ثبت آن داريم. توثیق (وثيقه گذاری) اين دارایی فكری مسأله دیگری است که پس از حل چالش اصلی و اولیه شناسایی و ثبت دارایی فکری بايستی به آن پرداخت .

۳- مؤسسه داد و خرد افتخار دارد با بهره گیری از مشاورین و وکلای کارآزموده در این حوزه، کلیه سرویسهای مورد نیاز استارتاپ ها اعم از قرارداد و برآوردهای اولیه و … را به فعالان این حوزه ارائه نماید.