اثر دیجیتالی یک هنرمند با قیمت ۶۹ میلیون دلار در قالب NFT فروخته شد.

اثر دیجیتالی یک هنرمند در قالب یک توکن غیرقابل تعویض (NFT) به قیمت ۶۹ میلیون دلار در حراجی کریستیز به فروش رفت.

«مایک وینکلمان» (Mike Winkelmann)، هنرمند آثار دیجیتال که با نام مستعار Beeple شناخته می‌شود، در منزلش حراج یکی از آثار مبتنی بر ارز دیجیتال خود را تماشا می‌کرد. در نهایت اثر او با قیمت باورنکردنی ۶۹ میلیون دلار به فروش رفت و او به «سومین هنرمند ارزشمند زنده دنیا» تبدیل شد.

تنها ۳۰ دقیقه مانده به پایان حراجی، قیمت پیشنهادی برای اثر منحصر به فرد او از ۱۵ به ۶۹ میلیون دلار جهش کرد. جالب اینکه «جاستین سان» (Justin Sun)، مؤسس رمزارز ترون (Tron) نیز می‌خواست این اثر را بخرد اما درست در دقیقه پایانی خریداری ناشناس پیشنهاد بالاتری روی رقم او داد.

فروش این اثر یک دستاورد تاریخی برای حراجی «کریستیز» (Christie’s) با قدمت ۲۵۵ سال به شمار می‌رود، چون برای اولین بار بود که یک توکن غیر قابل معاوضه (nonfungible token) یا همان NFT را به فروش می‌رساند. این حراجی معتبر در گذشته آثار بسیار نادری همچون پرتره «شکسپیر» و نقاشی «لئوناردو داوینچی» را به حراج گذاشته است.

این اثر که Everydays: The First 5000 Days نام دارد، حالا باارزش‌ترین اثر هنری مبتنی بر کریپتو به شمار می‌رود. دومین اثر ارزشمند Beeple ماه فوریه با قیمت ۶.۶ میلیون دلار فروخته شد. Beeple پیشتر گفته بود که ارزش آثار خود را بیشتر از هزار دلار نمی‌داند، اما حالا اثر او نه تنها دنیای هنرهای دیجیتالی را متحول کرده بلکه سبب رشد بی‌سابقه رمزارزهای NFT در چند روز اخیر شده است.

NFTها دارایی‌های دیجیتالی مبتنی بر بلاکچین هستند که امکان کپی کردن آن‌ها وجود ندارد. چند روز قبل اولین توییت «جک دورسی»، مدیرعامل توییتر نیز در قالب یک توکن غیر قابل تعویض به فروش گذاشته شد که تاکنون بالاترین رقم پیشنهاد داده شده برای آن ۲.۵ میلیون دلار بوده است.

https://dgto.ir/22es