رییس اتاق مشترک ایران و عمان تشریح کرد؛ استراتژی‌های مهم توسعه روابط میان ایران و عمان

رییس اتاق مشترک ایران و عمان با بیان اینکه ۴ استراتژی مهم برای توسعه روابط تجاری دو کشور وجود دارد، گفت: حوزه معدن یکی از فرصت‌های توسعه روابط تجاری با عمان به شمار می‌رود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، حجم کل تجارت ایران و عمان در 9 ماهه امسال 593 میلیون و 77 هزار دلار بوده که از این رقم 274 میلیون و 649 هزار دلار صادرات ایران به عمان و 318 میلیون و 428 هزار دلار نیز واردات عمان به ایران بوده است.

محسن ضرابی رییس اتاق مشترک ایران و عمان گفت: حجم مبادلات دو کشور از سال 1392 تا 1397 به 5 برابر رسید و در سال ۱۳۹۷ و در اوج تحریم‌ها به یک میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار افزایش یافت اما در سال 1398 به 697 میلیون دلار کاهش یافت.

UF6nv3XYdSvl

روابط تجاری ایران و عمان در 9 ماهه ابتدای سال 1399

رییس اتاق مشترک ایران و عمان  دلایل اصلی کاهش سطح مناسبات  تجاری دو کشور در سال گذشته را مربوط به بخشنامه‌های پی‌درپی داخلی در حوزه تجاری، مقررات ارزی و ضوابط برگشت ارز حاصل از صادرات در داخل و بخشنامه‌های ممنوعیت صادرات  عنوان کرد و گفت: سال گذشته بخشنامه‌های بانک مرکزی، موضوع ایفای تعهدات ارزی و بخشنامه‌هایی که برای ممنوعیت صادرات در بخش‌های مختلف صادر شد، سطح صادرات ایران به عمان را  کاهش داد.

* 4 استراتژی مهم برای توسعه روابط تجاری ایران و عمان

وی 4 استراتژی مهم در روابط تجاری ایران و عمان را بیان کرد و گفت: افزایش صادرات به عمان، صادرات مجدد از طریق عمان، واردات از طریق عمان و جایگزینی بنادر مدرن کشور عمان به جای کشورهایی در چند سال اخیر با ما بداخلاقی هایی را داشته اند از محورهای مهم در روابط تجاری ایران و عمان عنوان کرد.

ضرابی با بیان اینکه عمان تنها کشوری بود که در دوران شیوع بیماری کرونا مانعی برای صادرات کالاهای ایرانی ایجاد نکرد، گفت: بلکه تلاش کرد تا حجم صادرات ما افزایش یابد.

* سرمایه گذاری در حوزه معدن فرصتی برای توسعه تجارت با عمان

وی افزود: حوزه معدن یکی از فرصت های توسعه روابط تجاری ایران و عمان به شمار می رود زیرا این کشور دارای معادن غنی و بکری است که تاکنون به آن توجه نشده اما اخیرا با ایجاد وزارتخانه ای با عنوان معدن و انرژی در این کشور مورد توجه قرار گرفته و به همین دلیل فرصتی برای توسعه روابط تجاری با ایران به شمار می رود.

ضرابی اظهار داشت: البته باید توجه داشت که در این زمینه بیشتر می توان در حوزه سرمایه گذاری مشترک تمرکز کرد.

eyKCO9UnzCta

نمودار روابط تجاری ایران و عمان در 9 ماهه سال

 

https://www.eghtesadonline.com/n/2Xq2