رییس اتحادیه واردکنندگان دارو خبر داد؛ راهی جدید برای واردات واکسن به ایران

رییس اتحادیه وارکنندگان دارو می‌گوید مسیر واردات واکسن کرونا بسیار دشوار است اما کار روی تمام گزینه‌های موجود ادامه دارد.

به گزارشاقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، ناصر ریاحی ، اظهار کرد: بخش خصوصی از همان روز نخستی که کرونا وارد کشور شد، اعلام کرد که آماده است با تمام قوا و با استفاده از تمام امکانات خود بدون هیچ چشمداشت مالی و با هدف کمک به سلامت و اقتصاد کشور، در تمامی حوزه‌هایی که اعلام نیاز شود حضور یابد و در حد ظرفیت خود تلاش می‌کند برای کاهش فشار شیوع کرونا گام بردارد.

به گفته وی، در ماه‌های ابتدایی شیوع کرونا، سازمان غذا و دارو نیز از شرکت‌های خصوصی دعوت کرد که اگر طرح یا برنامه‌ای دارند، ارائه کنند که در این زمینه جلساتی نیز برگزار شد و برخی شرکت‌ها طرح‌های خود در حوزه‌های مختلف از جمله واردات واکسن را ارائه کردند. در جلسه کمیته دارو ستاد کرونا استان تهران نیز اتحادیه نامه نوشت که آماده همکاری در تمامی زمینه‌ها خواهد بود.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا، بسیاری از شرکت‌های بین المللی ترجیح دادند که با دولت‌ها کار کنند، توضیح داد: با توجه به گستردگی شیوع این ویروس و هزینه کلانی که تحقیق بر روی واکسن و سپس تولید و توزیع آن نیاز داشت، دولت‌ها محوریت کار را در اختیار گرفتند و در ایران نیز وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نقش اصلی را داشتند و در حوزه واردات نیز هیات امنای ارزی وزارت بهداشت پیگیری‌ها را انجام داد.

ریاحی ادامه داد: همانطور که بخش خصوصی ایران اعلام کرد که در پیگیری کرونا به دنبال سودآوری اقتصادی نیست، شرکت‌های سازنده واکسن در جهان نیز اعلام کردند که تا ۲۰ درصد از جمعیت دنیا واکسینه نشود، هیچ طرح و برنامه‌ای برای سودآوری نخواهند داشت و تولیدات خود را با حداقل قیمت و بدون سود عرضه می‌کنند. از این رو بخش خصوصی ایران نیز به دولت اعلام کرد در پیگیری این موضوعات هر کمکی نیاز بود می‌تواند روی ظرفیت این بخش حساب کند.

محدودیت‌های جدی در مسیر تهیه واکسن

وی با بیان اینکه امروز تمام جهان از مشکل کمبود واکسن کرونا رنج می‌برد، توضیح داد: بسیاری از کشورهای توسعه یافته از ماه‌ها قبل واکسن شرکت‌هایی که احتمال موفقیت آنها بیشتر بود و در مراحل مختلف آزمایش و کارآزمایی بالینی موفق بودند را رزرو کردند و در واقع با سرمایه گذاری در این طرح‌ها، اولویت مصرف را به خود اختصاص دادند که متاسفانه ما در ایران مقدمات لازم برای این مسئله را نداشتیم. با این وجود در شرایط فعلی حتی این کشورهای توسعه یافته نیز محدودیت‌های زیادی در مسیر واکسیناسیون دارند.

عضو اتاق بازرگانی تهران افزود: برای مثال امروز کشورهایی مانند آمریکا اعلام کرده‌اند که با توجه به نیاز اتباع خودشان به واکسن، صادرات این محصول را یا ممنوع کرده‌اند یا آن را به حداقل کاهش داده‌اند و همین مسئله توزیع عادلانه واکسن را با چالش مواجه کرده است. از سوی دیگر در کشورهایی مانند کانادا یا برخی کشورهای اتحادیه اروپا، به دلیل کمبود واکسن، دوز نخست را تزریق می‌کنند و دوز دوم را به چند ماه بعد موکول می‌کنند که اساسا معلوم نیست میزان اثرگذاری آن چگونه خواهد بود.

ریاحی با تاکید بر اینکه باید بپذیریم امروز در سطح جهانی کمبود شدید واکسن وجود دارد، گفت: برای ما که در طرح‌هایی که در حال حاضر به نتیجه رسیده‌اند مشارکت نکرده‌ایم و از قبل واکسن رزرو نکرده‌ایم قطعا واردات گسترده واکسن دشوار خواهد بود و باید مقدمات گسترده‌ای برای این کار فراهم شود.

مجوز واردات به بخش خصوصی ابهام داشت

رییس اتحادیه واردکنندگان دارو با اشاره به مصوبه اخیر دولت برای صدور مجوز واردات واکسن کرونا به بخش خصوصی، اظهار کرد: ما در ابتدا این تصور را داشتیم که دولت اعلام کرده که بخش خصوصی از طریق ارز نیمایی یا ارزی خودشان دارند واکسن وارد کنند و این واکسن با همان قیمت در برخی مراکز توزیع شوند اما در نهایت وزارت بهداشت اعلام کرد که هر واکسنی به کشور وارد شود را از بخش خصوصی می‌خرد و به شکل مجانی آن را تزریق می‌کند که به این ترتیب فرضیه اول کنار رفت.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر اگر بنا باشد ارزی برای واکسن تخصیص داده شود یا تعداد زیادی واکسن از این طریق به کشور برسد، قطعا بخش خصوصی این میزان ارز کافی را در اختیار نخواهد داشت و با توجه به محدودیت‌هایی که بانک‌ها دارند، دولت باید راه حلی ارائه دهد تا اگر اساسا ظرفیتی باز شد، در حوزه اجرا مشکلات کمتر شوند. در روزهای آینده بنا شده جلساتی در این زمینه برگزار شود تا ابهام‌ها کمتر شوند.

راه باقی مانده واردات واکسن

ریاحی با تاکید مجدد بر محدودیت تعداد واکسن‌های تولیدی در جهان و مشکلاتی که دولت‌ها در این زمینه دارند، بیان کرد: یک گزینه باقی مانده تعدادی شرکت سرمایه گذاری در سراسر دنیا هستند که از همان ابتدا روی شرکت‌های سازنده واکسن و طرح‌هایشان سرمایه گذاری کرده‌اند و امروز در جواب این سرمایه گذاری، بخشی از سود خود را در قالب واکسن در اختیار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: قطعا تعداد واکسن‌هایی که آنها در اختیار دارند نیز محدود است اما به هر حال امکان پیگیری موضوع وجود دارد. واکسن آنها احتمالا از قیمت واکسنی که شرکت‌های تولید کننده اعلام کرده‌اند بیشتر خواهد بود و از این رو احتمال آنکه شایعه و شائبه در مسیر آن به وجود آید دور از ذهن نیست.

عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه بخش خصوصی آمادگی دارد اطلاعات مربوط به واکسن‌های موجود در این شرکت‌ها را به وزارت بهداشت و هیات امنای ارزی تحویل دهد، اظهار کرد: ما در این مسیر بدون نفع اقتصادی تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست و حتی ترجیح می‌دهیم اطلاعات به هیات امنای ارزی تحویل شود، آنها اطلاعات را بررسی و صحت سنجی کنند و کار واردات از سوی خودشان انجام شود و در غیر این صورت نیز تمام مراحل کار از سوی مقامات دولتی رصد شود.

ریاحی خاطرنشان کرد: تمام همکاران ما و با هر ظرفیتی که دارند در حال تماس هستند تا حتی بخش کوچکی از مشکلات مربوط به کرونا و تامین واکسن حل شود. در رابطه با واکسن نیز همکاری‌ها با تمام ظرفیت ادامه خواهد داشت و ما تلاش می‌کنیم با نگاهی ملی و با هدف کاهش مشکلات مردم، هر اقدامی که ممکن است را پیگیری کنیم.

 

https://www.eghtesadonline.com/n/2bqC