مایکروسافت از دسترسی هکرهای SolarWinds به کدهای منبع خود خبر داد.

ابعاد حمله گسترده هکرهای منتسب به روسیه به شرکت‌های دولتی و خصوصی آمریکا هر روز گسترده می‌شود و حالا مایکروسافت از دسترسی مهاجمان به کدهای منبع خود خبر داده است.

ماه گذشته مقامات آمریکا از حمله سایبری گسترده‌ای خبر دادند که توسط گروه هک APT29 یا Cozy Bear منتسب به روسیه پیاده‌سازی و اجرا شده است. مایکروسافت قبلا تایید کرده بود که در این حمله سیستم‌هایش به بدافزار آلوده شده اما حالا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که که هکرها در تعدادی از مخازن به کدهای منبع دسترسی پیدا کرده‌اند اما حساب هک شده اجازه اصلاح و ویرایش کدها را نداشته است.

هکرها برای اجرای این حمله راهشان را به درون به‌روزرسانی‌های یک نرم‌افزار محبوب به نام Orion باز کردند. Orion توسط کمپانی SolarWinds ساخته شده که کارش پایش شبکه‌های متعلق به کسب‌وکارها و دولت است تا از قطعی آن‌ها جلوگیری کند.

به گفته مایکروسافت علی رغم رخنه عمیق هکرها شواهدی از دسترسی آنها به داده‌های مشتریان یا سوءاستفاده از سسیستم‌های این شرکت برای حمله به دیگران وجود ندارد. مایکروسافت به حجم سورس کدهای افشا شده یا کاربرد این کدها اشاره‌ای نکرده است.

هرچند مایکروسافت سعی در کمرنگ جلوه دادن اهمیت دسترسی هکرها به سورس کدها دارد اما از یک طرف با توجه به میلیون‌ها مشتری این شرکت و مییلیاردها کاربری که در سراسر دنیا از محصولات آنها استفاده می کنند و از طرف دیگر مهارت بالایی که مهاجمان از خود نشان داده‌اند در صورتی که کدهای افشا شده حاوی اطلاعات حساسی باشد امکان توسعه بدافزارهای بسیار مخربی را در اختیار آنها قرار می‌دهد.

این هک گسترده بزرگترین حمله سایبری به دولت آمریکا به شما می‌رود و «برد اسمیت»، رییس مایکروسافت نیز هشدار داده که ابعاد آن به همینجا ختم نمی شود: «این تنها حمله به هدفی خاص نیست بلکه هدف گرفتن اعتماد و اطمینان به زیرساخت‌های حیاتی جهان است.»

https://digiato.com/article/2021/01/01/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%87%DA%A9%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D9%88%D8%B1%D8%B3-%DA%A9%D8%AF-%D9%85%D8%A7%DB%8C%DA%A9%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%AA/