مجلس تصویب کرد: دولت سال ۱۴۰۰ از گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار عوارض می‌گیرد.

احتمالا باید خود را برای افزایش قیمت گوشی‌ها با قیمت بالاتر از ۶۰۰ دلار یا به عبارتی «گوشی‌های لوکس» آماده کنیم چرا که طبق لایحه بودجه ۱۴۰۰، دولت از سال آینده برای ورود آن‌ها به کشور عوارض خواهد گرفت.

بودجه ۱۴۰۰ که در گذشته از سوی دولت تقدیم مجلس شده بود، با مخالفت نمایندگان مواجه شد، البته کلیات اصلاحیه بودجه سال آینده تصویب شده است.

دولت در این لایحه به دنبال دریافت عوارض یا حقوق ورودی گمرکی از گوشی‌های وارداتی با قیمت بیش از ۶۰۰ دلار نبود و در ردیف‌های درآمدی هم چنین درآمدی به چشم نمی‌خورد و از سوی مقامات دولتی پیش‌بینی نشده بود.

با وجود چنین موضوعی، اعضای کمیسیون مجلس دریافت عوارض از این محصولات را مصوب کرده‌اند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، مبلغ مندرج در لایحه ۱۴۰۰ برای حقوق ورودی واردات گوشی‌های موبایل ساخته شده خارجی با قیمت بیش از ۶۰۰ دلار، برابر صفر است، اما طبق مصوب کمیسیون تلفیق و البته لایحه اصلاحی دولت، این مبلغ به ۲۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

گوشی‌های لوکس

در گذشته یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به نام «روح‌الله ایزدخواه» واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو مانند آیفون‌های اپل را غیرقابل توجیه دانسته بود:

«در شرایط تنگنای ارزی، قطعا واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو مثل اپل آمریکایی هیچ توجیه اقتصادی ندارد. با توجه به درآمد سرانه ایرانیان و سایر شاخص‌های کلان اقتصادی، وجود انبوه ماشین و موبایل لوکس در کشور هیچ‌گونه سازگاری با اقتصاد ایران ندارد. کشورهای توسعه یافته برای دارندگان خودروهای لوکس و مالکان خانه‌های اضافه مالیات در نظر می‌گیرند، اما متاسفانه دولت ما اراده انجام این اصلاحات را در شرایط تحریمی ندارد.»

با توجه به دریافت این عوارض، از سال آینده با افزایش قیمت گوشی‌های پرچمدار مواجه می‌شویم و اگر تغییری در قیمت ارز ایجاد نشود، آیفون‌های اپل و پرچمدارهای سامسونگ و شیائومی قیمتشان دوباره افزایش پیدا می‌کند و افراد کمتری قادر به خرید آن‌ها خواهند بود. شاید روزی گوشی‌های هوشمند هم به سرنوشت مشابه با خودروهای خارجی دچار شوند و به علت حمایت از تولیدات داخلی، واردات آن‌ها ممنوع یا بسیار محدود شود.