معاون اموربندری واقتصادی سازمان بنادر

افزایش سهم حمل و نقل ریلی در بنادر

حمل و نقل دریایی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین روش‌های حمل و نقل ایران به کشورهای منطقه و فرا منطقه‌ای است به گونه‌ای که سال گذشته ۱۵۴ میلیون تن کالا از بنادر تجاری کشور جا‌به‌جا شد.

تین‌نیوز | 

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: حمل و نقل دریایی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین روش‌های حمل و نقل ایران به کشورهای منطقه و فرا منطقه‌ای است به گونه‌ای که سال گذشته ۱۵۴ میلیون تن کالا از بنادر تجاری کشور جا‌به‌جا شد.

به گزارش تین نیور به نقل از روابط عمومی سازمان بنادر ودریانوردی، محمدعلی حسن‌زاده در یازدهمین ” کنفرانس بین المللی بار سازمان همکاری راه‌آهن‌ها (OSJD) افزود: سازمان بنادر ایران برای گسترش شبکه ریلی در بنادر شمال و جنوب ایران در حال برنامه‌ریزی و مذاکره با بخش‌های مختلف است.

وی با بیان اینکه حمل و نقل ریلی به عنوان یکی از روش‌های “حمل و نقل پاک” و همچنین از حیث کاهش قابل‌توجه ترافیک در بنادر  از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است ، تاکید کرد: سازمان بنادر و دریانوردی به منظور برخورداری از “بنادر سبز” بسیار مشتاق است تا شبکه ریلی را در بنادر  شمال و جنوب کشور گسترش دهد.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر، با اعلام اینکه در حال حاضر بنادر شهید رجایی ، خرمشهر و امام خمینی ( ره) و امیرآباد به شبکه ریلی متصل هستند، گفت : با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در آینده نزدیک بنادر بوشهر و چابهار در جنوب و بنادر انزلی و آستارا در شمال ایران به شبکه سراسری راه آمن متصل خواهند شد.

وی “اتصال به شبکه ریلی آسیا ” را از دیگر برنامه‌های توسعه ریلی بنادر ایران برشمرد و از همکاری‌های شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با سازمان بنادر در این زمینه خبر داد.

معاون اموربندری و اقتصادی سازمان بنادر در بخش دیگری از سخنان اش با حائز اهمیت خواندن حمل و نقل چند وجهی، گفت : یکی از دپارتمان‌های تشکیل شده در سازمان بنادر و دریانوردی در ایران ” دپارتمان امور لجستیکی و حمل و نقل چند وجهی ” است که اداره حمل و نقل ریلی از بخش های مهم آن محسوب می‌شود.

وی با اشاره به سهم ۱۵ درصدی حجم کلی حمل و نقل ریلی در بنادر ایران ، خاطر نشان کرد : در صددیم با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته، تا ۵ سال آینده سهم ریلی در بنادر ایران را به ۳۰ درصد افزایش دهیم.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه حمل و نقل دریایی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین روش‌های حمل و نقل ایران به کشورهای منطقه و فرا‌منطقه‌ای قلمداد می شود، گفت: سال گذشته ۱۵۴ میلیون تن کالا از بنادر تجاری کشور جا به جا شد.