داد و خرد

افزایش عمق مظنه چه فوایدی برای سهامداران دارد؟

با نا محدود شدن نمایش مظنه، تبعیض چندین ساله سهامداران خرد نسبت به کارگزاری‌ها و بازارگردانان از بین رفته و معاملات با شفافیت و آگاهی بیشتری انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، از ۱۵ فروردین ماه سال جاری با تصمیمی که پیش از این هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گرفته بود، تمام سهامداران می‌توانند تمام مظنه‌های یک سهم را بدون محدویت مشاهد کنند.

پیش از این به دلیل برخی نارسایی‌های فنی و زیرساختی امکان این مهم وجود نداشت اما در چند ماه گذشته با تلاش‌های انجام شده این مهم به واقعیت پیوست.

بنا بر این گزارش، نمایش نامحدود مظنه یکی از مطالبات سهامداران طی سال‌های اخیر بوده است؛ مهم‌ترین مزیت‌های این تصمیم عبارت است از:

۱. با اطلاع از عمق مظنه‌ها سفارش‌گذاری سرمایه‌گذاران با آگاهی از میزان عرضه و تقاضا صورت می‌گیرد. و تا حدی جلوی دستکاری قیمت توسط حقوقی‌ها و بازیگران سهام گرفته خواهد شد.

۲. با توجه به اینکه تا کنون فقط کارگزاری‌ها و استیشن‌ها به عمق بازار دسترسی داشتند، این تصمیم باعث رفع تبعیض و بی‌عدالتی می‌شود.

۳. در تایم‌فریم‌های پایین، تابلوخوانی را کاراتر و قیمت‌های سهم را تحلیل‌پذیرتر می‌کند.

۴. تحلیل عمق بازار که یکی از روش‌های تحلیل بازار است را ممکن می‌سازد.

۵. با از بین بردن تبعیض، به نفع سهامداران خُرد خواهد بود.

مشاهده عمق مظنه بازار چه مزایایی دارد؟

در همین باره سید مهدی پارچینی، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به تشریح فواید افزایش عمق مظنه پرداخت و اظهار داشت: پیش از این عمق مظنه را صرفا کارگزاری‌ها و بازارگردانان می‌توانستند، ببینند اما با تصمیم هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در جهت رفع تبعیض و منصفانه شدن شرایط بازار این امکان برای تمام سهامداران ایجاد شده است.

وی افزود: این موضوع را باید سهامداران در نظر داشته باشند که مظنه‌ ملاکی برای ارزش‌گذاری دارایی نیست و صرفا نباید به واسطه آن تصمیم به خرید و فروش بگیرند؛ بلکه باید با تحلیل و ارزیابی شرکت‌ها در بازار فعالیت کنند.

پارچینی با بیان اینکه پیش از این سهامداران تنها می‌توانستند ۵ مظنه برتر را مشاهده کنند، افزود: اصلی‌ترین فایده این تصمیم منصفانه‌تر شدن شرایط بازار است؛ البته نباید فراموش کرد که همان ۵ مظنه برتر می‌توانند بیشترین تاثیر را روی رفتار سهامداران داشته باشند.

مدیر نظارت بر بورس‎‌های سازمان بورس و اوراق بهادار در بخش دیگری از اظهارات خود به خبر معافیت بازار پایه فرابورس از تعدیل دامنه نوسان پرداخت و در این باره توضیح داد: بازار پایه به دلیل ویژگی‌های ذاتی و محدودیت‌هایی که دارد طبیعی است که دامنه نوسان آن محدود باشد؛ این رویکرد در تمام کشورها مرسوم است که در بورس‌های غیر شفاف دامنه نوسان برای حفاظت از سرمایه‌گذاران خرد از رفتارهای هیجانی و رانت‌های اطلاعاتی محدودتر باشد.

وی گفت: البته ممکن است در روند بررسی هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار تصمیمی در رابطه با تغییر دامنه نوسان بازار پایه فرابورس گرفته شود اما به طور حتم این اصلاحات نسبت به دیگر بورس‌ها کمتر خواهد بود.

پارچینی در پایان اظهار داشت: در رابطه با دامنه نوسان هم پیشنهادی وجود دارد که هر فصل یک درصد به دامنه نوسان تا سقف ۱۰ درصد افزوده شود که تاکنون تصمیم رسمی در این رابطه توسط هیات مدیره سازمان گرفته نشده است.