تعداد مشترکان اینترنت همراه کشور، ۹ برابر اینترنت ثابت است.

ایرانی‌ها همچنان ترجیح می‌دهند از اینترنت سیار استفاده کنند. ضریب نفوذ اینترنت پهن‌باند در ایران به بیش از ۱۲۹ درصد رسیده که حدود ۱۳ درصد سهم اینترنت ثابت و حدود ۱۱۶ درصد سهم اینترنت سیار است.

براساس آمارهای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تعداد مشترکان اینترنت پهن‌باند کشور ۱۰۸ میلیون و ۸۵۶ هزار و ۲۵۹ است که فقط ۱۱ میلیون و ۱۶ هزار و ۴۲۸ مشترک اینترنت ثابت و بقیه یعنی ۹۷ میلیون و ۸۳۹ هزار و ۸۳۱ مشترک اینترنت پهن‌باند سیار هستند. تمایل کاربران ایرانی به استفاده از اینترنت سیار از سال ۱۳۹۵ به سرعت رو به افزایش بود. آن زمان مشترکان اینترنت ثابت بیش از ۹ میلیون بودند و بیش از ۳۳ میلیون از اینترنت سیار استفاده می‌کردند. حالا با گذشت ۶ سال شاهد افزایش بیش از ۶۰ میلیون مشترک در کاربران اینترنت همراه هستیم درحالی‌که مشترکان اینترنت ثابت کمتر از ۲ میلیون بیشتر شده است. تعداد مشترکان اینترنت ثابت نسبت به سال گذشته کمتر شده؛ در سال ۱۳۹۸ هم مشترکان اینترنت ثابت به نسبت سال قبل از آن کاهش یک میلیونی داشت در‌حالی‌که در تمام این سال‌ها تمایل مردم به استفاده از اینترنت سیار با شیب زیادی در حال افزایش است.

همچنین مقایسه‌ی فناوری‌های دسترسی به اینترنت پهن‌باند در ایران نشان می‌دهد نزدیک به ۹۰ درصد مشترکان از اینترنت 3G و 4G استفاده می‌کنند و پس از آن مشترکان DSL ها با نزدیک به ۸ درصد بیشترین سهم را دارند.

کاربران ایرانی در حالی بیشتر ترجیح می‌دهند از اینترنت سیار استفاده کنند که اینترنت ثابت پایداری بیشتری دارد و کمتر از شرایط جوی تأثیر می‌پذیرد. طبق مصوبه‌ی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات سال ۹۵ که امسال قرار شد تعرفه‌های اینترنت تا سقف آن افزایش پیدا کند، سقف فروش یک گیگابایت اینترنت برای سیم‌کارت دائمی و اعتباری به ترتیب حدود ۴۰ هزار و ۶۰ هزار تومان است درحالی‌که سقف همین رقم برای اپراتورهای ثابت ۲ هزار تومان اعلام شده است. با وجود‌ این افزایش تعرفه‌ها و تقاضای اپراتورها برای افزایش بیشتر شاید دیگر استفاده از اینترنت سیار برای کاربران ایرانی بصرفه نباشد و آن‌ها به سمت اینترنت ثابت تمایل بیشتری پیدا کنند

منبع: زومیت