محدودیت وام مسکن

دامنه وام مسکن محدود شد

شرایط کنترلی و استعلام واجدین شرایط تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم تغییر کرد

گروه مسکن- بانک عامل مسکن با گسترش دستورالعمل کنترل و استعلام واجدین شرایط دریافت وام مسکن در اقدامی دور از انتظار، باعث سخت‌تر شدن شرایط دریافت وام مسکن شد‌. با اعمال دستورالعمل جدید دامنه افرادی که می‌توانند از این وام استفاده کنند محدودتر خواهد شد‌. این در حالی است که دولت قرار بود با افزایش سقف وام و بهبود شرایط بخشی از کاهش قدرت خرید متقاضیان در اثر نوسانات اقتصادی را جبران کند‌. کنترل و استعلامات لازم در خصوص شروط سه‌گانه خانه اولی برای متقاضیان تسهیلات صندوق مسکن یکم زوجین، از ابتدای آبان ماه، علاوه بر فرد متقاضی این تسهیلات، برای همسر او نیز اعمال می‌شود‌. از ابتدای تشکیل و راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن یکم، مطابق با ضوابط و چارچوب‌های تعیین شده اعطای تسهیلات این صندوق، چنانچه یک متقاضی، به شکل انفرادی قصد افتتاح حساب و سپرده‌گذاری در صندوق را داشت، شرایط مربوط به خانه اولی بودن، صرفا برای همان فرد و نه برای همسر او (در صورت متاهل بودن)، مورد کنترل و استعلام قرار می‌گرفت‌.
به این معنا که اگر به طور مثال، پدر یک خانواده دارای سابقه مالکیت بود اما همسر او برای دریافت تسهیلات از صندوق پس‌انداز مسکن یکم اقدام می‌کرد، استعلام خانه اولی بودن صرفا برای همسر (فرد متقاضی) انجام می‌شد و خانه‌دار بودن پدر خانواده، مانعی برای دریافت تسهیلات یکم از سوی همسر او نبود‌.
اما از یکم آبان ماه سال ۹۷ مطابق ضوابط بالادست بانک عامل بخش مسکن و مقررات جدید این بانک، شروط خانه اولی بودن، هم برای متقاضی و هم برای همسر او، استعلام می‌شود به این معنا که هر فرد متاهلی که برای افتتاح صندوق پس‌انداز مسکن یکم می‌خواهد اقدام کند هم او و هم همسر او باید خانه اولی باشد‌.
براساس معیارهای تعیین شده، خانه اولی به آن دسته از متقاضیان خرید مسکن اطلاق می‌شود که پیش از ثبت‌نام در این صندوق، اولا از تسهیلات بانک عامل بخش مسکن و سایر بانک‌ها جهت خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم‌الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی و ثانیا از امکانات دولتی برای تهیه مسکن استفاده نکرده باشند‌.
با توجه به این دو معیار، تا روز گذشته در صورتی که متاهلان متقاضی اخذ این نوع تسهیلات، خانه اولی شناخته می‌شدند (بدون توجه به شرایط همسر آنها) امکان ثبت‌نام و دریافت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم را از سوی بانک مسکن پیدا می‌کردند‌. اما با توجه به بخشنامه جدید این بانک به تمامی شعب سراسر کشور، فقط متقاضیان متاهلی امکان ثبت‌نام تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم را خواهند داشت که هر دو ـ زوج و زوجه ـ به صورت توامان دو فاکتور خانه اولی را دارا باشند‌.
براین اساس افتتاح‌کننده حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم و همسر وی نباید از تسهیلات بانک عامل بخش مسکن و سایر بانک‌ها جهت خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم‌الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی پیش از این استفاده کرده باشند‌.
همچنین متقاضی و همسر وی از امکانات دولتی همچون زمین و مسکن نیز نباید استفاده کرده باشند‌.
در عین حال بانک مذکور در قالب بخشنامه جدید خود برای تعیین شرایط جدید اخذ تسهیلات پس‌انداز مسکن یکم برای متاهلان، اشاره کرده که اعطای تسهیلات این صندوق، به اشخاص مجرد، اشخاصی که همسر آنها فوت شده یا با همسر خود متارکه کرده‌اند مشروط به داشتن درآمد متقاضی بلامانع خواهد بود‌. این بانک در قالب بخشنامه‌ای به این نکته اشاره کرده است که حساب‌های افتتاحی برای دریافت این نوع تسهیلات تا پیش از تاریخ یکم آبان‌ماه سال‌جاری، کماکان مقررات زمان افتتاح حساب (الزامی بودن خانه اولی شناخته شدن یکی از زوجین) برقرار خواهد بود‌. به عبارت دیگر تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم که افتتاح حساب آنها تا پیش از یکم آبان ماه انجام شده باشد صرف خانه اولی بودن شخص متقاضی تسهیلات (بدون الزام به خانه اولی بودن همسر استفاده‌کننده تسهیلات) بلامانع است‌. البته در قالب این بخشنامه باز هم متقاضیان اخذ تسهیلات پس‌انداز مسکن یکم برای خرید ملک در محدوده بافت فرسوده استثنا شده‌اند و شرایط ویژه‌ای برای هسته فرسوده شهرها در نظر گرفته‌اند‌. به این صورت که بانک دولتی مذکور در تبصره‌ای این موضوع را یادآور شده است که اعطای تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری اعم از تسهیلات انفرادی یا زوجین از تاریخ افتتاح حساب صندوق، کماکان بدون الزام به خانه اولی بودن متقاضی و همسر وی مشروط به رعایت ضوابط تسهیلات با سپرده بانک (گذشت پنج سال از دریافت تسهیلات با سپرده قبلی توام با تسویه یا گذشت پنج سال از دریافت تسهیلات با سپرده قبلی توام با انتقال به غیر آن) بلامانع است‌.

منبع: روزنامه صنعت