شفاف‌سازی ۷ شرکت بورسی بر سامانه کدال

در چند روز گذشته شرکت‌های بورسی در خصوص افشای اطلاعات بااهمیت شرکت‌ها و به منظور رعایت اصل شفافیت در بازار سهام اطلاعیه‌‌‌های متعددی در سامانه منتشر کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، طی چند روز گذشته اطلاعیه‌‌‌های متعددی در خصوص افشای اطلاعات بااهمیت شرکت‌ها در سامانه کدال منتشر شد و شرکت‌های بورسی و فرابورسی متعددی به منظور رعایت اصل شفافیت در بازار سهام، سهامداران را از رویدادهای بااهمیت، جزئیات مالی و عملکردی خود مطلع کردند. این اطلاعیه‌‌‌ها که در دو گروه الف و ب دسته‌‌‌بندی می‌‌‌شوند، از‌این‌رو برای سهامداران اهمیت دارد که به بهای سهام شرکت‌ها سمت و سو می‌دهد. به همین منظور در ادامه به تشریح تعدادی از آنها پرداخته‌‌‌ایم.

بترانس: شرکت ایران‌ترانسفو اعلام کرد که طبق مصوبه هیات وزیران، بدهی مالیاتی شرکت ایران‌ترانسفو به مبلغ حدودا ۹۲‌میلیارد تومان با مطالبات از شرکت‌های برق منطقه‌‌‌ای تهاتر خواهد شد که این موضوع به عنوان وصول بخشی از مطالبات به‌صورت غیر‌نقدی محسوب می‌شود.

بجهرم: شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم نیز اعلام کرد که هیات وزیران به استناد بند (پ) ماده (۲) و ماده (۳) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب کردند که مطالبات شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم از شرکت دولتی مدیریت شبکه برق ایران با بدهی همان شرکت (توسعه مولد نیروگاهی جهرم) به سازمان امور مالیاتی کشور (اداره کل امور مالیاتی مؤدیان بزرگ) به مبلغ ۲۱‌میلیارد تومان تهاتر شود. شرکت مدیریت شبکه برق ایران تا سقف تهاتر انجام شده، جایگزین شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم می‌شود و مکلف است ضمن اصلاح حساب، حسب مورد، نسبت به پرداخت مبلغ موردنظر به حساب درآمد عمومی کشور نزد خزانه‌‌‌داری کل کشور در سررسید مقرر بر اساس ضوابط و مقررات مربوط با هماهنگی سازمان امور مالیاتی کشور اقدام کند.

فملی: شرکت ملی صنایع مس ایران توضیحاتی درخصوص اطلاعات و صورت‌های مالی ۶ ماه نخست سال‌جاری ارائه کرد. در بخشی از این توضیحات شرکت در خصوص دلایل پیش‌بینی کاهش تولید و فروش محصولات اصلی شرکت در اطلاعات منتشره گفت: مقدار تولید پیش‌بینی شده کاتد (مقدار ۱۱۶ هزار و ۵۹۵ تن به مقدار ۱۲۶هزار و ۶۸۴ تن تغییر می‌‌‌یابد) در گزارش تفسیری حسابرسی شده اصلاح می‌شود. دلیل پیش‌بینی کاهش تولید در ۶ماه دوم سال ۱۴۰۰ از بابت اورهال خط تولید ذوب خاتون‌آباد و سرچشمه در آبان ماه و بهمن ماه است. کاهش پیش‌بینی فروش محصولات اصلی شرکت در ۶ماه دوم سال ۱۴۰۰ به علت تعطیلات ژانویه و کاهش فروش در هفته‌‌‌های پایانی سال است. همچنین شرکت در خصوص افزایش ۵۰۰‌درصدی سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی (درآمد سرمایه‌گذاری‌‌‌ها) در دوره ۶ ماه نخست سال نسبت به دوره مشابه سال مالی قبل گفت: افزایش سایر درآمدها و هزینه‌‌‌های غیرعملیاتی بابت شناسایی سود به مبلغ ۵/ ۱هزار میلیارد تومان از بابت فروش سهام جهان فولاد سیرجان در عرضه اولیه در بازار فرابورس است.

خفناور: شرکت مهندسی صنعتی روان فن‌آور درخصوص افزایش سرمایه خود شفاف‌‌‌سازی کرد. در اطلاعیه شرکت آمده است که پیرو اطلاعیه شفاف‌‌‌سازی منتشر شده بر روی سامانه کدال در تاریخ ۲۲/ ۰۷/ ۱۴۰۰، درخصوص افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌‌‌های ثابت، به استحضار می‌‌‌رساند طبق بخشنامه‌‌‌ها و مصوبه‌‌‌های سازمان محترم بورس و اوراق بهادار، تنها دارایی‌‌‌هایی می‌تواند در افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی لحاظ شوند که دارای سند رسمی و به نام شرکت مذکور باشد. با توجه به اینکه درمورد بخشی از دارایی‌‌‌های شرکت هنوز این مشکل وجود دارد و شرکت در نظر دارد که کلیه دارایی‌‌‌های ثابت خود را در افزایش سرمایه لحاظ کند و همچنین به دلیل اینکه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌‌‌های ثابت، هر ۵ سال یک بار مقدور است، شرکت تصمیم دارد که از این فرصت، به نحو احسن استفاده کند.

غکورش: شرکت صنعت غذایی کورش نتایج برگزاری مزایده خرید سهام شرکت صنایع غذایی دریاچه گهر لرستان را در کدال منتشر کرد. بر این اساس شرکت صنعت غذایی کورش طبق اعلام سامانه تدارکات خرید دولتی به عنوان برنده مزایده مذکور اعلام شده است. مبلغ مورد توافق ۴/ ۶۸۱ ‌میلیارد تومان اعلام شده است. نحوه تسویه نیز ۱۵‌درصد مبلغ پایه مزایده به عنوان پیش‌پرداخت و پرداخت مابقی با اعمال تنفس یک ساله و نرخ ۱۸‌درصد سود سالیانه، که قسط اول پس از یک سال از اتمام دوره تنفس و مابقی در ۱۲ قسط ۶ ماهه خواهد بود.

به‌طور کلی مجموع دوران تنفس و پرداخت اقساط ۸ سال خواهد بود. همچنین طبق دستورالعمل شرکت در مزایده، برنده مزایده مکلف است حداکثر ظرف مدت دو ماه از تاریخ اعلام توسط سامانه ستاد، ضمن ترهین زمین‌‌‌ها، ساختمان‌‌‌ها، تجهیزات، ماشین‌آلات و وسایل نقلیه شرکت، نسبت به معرفی و توثیق همزمان معادل ۲۵‌درصد بخش اقساطی (اعم از اصل و سود) اموال غیر‌منقول شش‌دانگ و بلامعارض (معادل ۹۰درصد ارزش کارشناسی) با ضمانتنامه معتبر بانکی یا سپرده بانکی یا سهام شرکت‌های سهامی عام پذیرفته شده و فعال در بورس و اوراق بهادار به ماخذ ۷۰‌درصد ارزش روز آن و ترکیبی از موارد مذکور ارائه و تا قبل از انعقاد قرارداد نسبت به توثیق آنها اقدام کند.

همچنین باید بابت مابقی بخش اقساطی (اعم از اصل و سود) اخذ سفته با امضای صاحبان امضای مجاز شرکت و مهر آن و ظهر‌نویسی توسط مدیران و سهامداران عمده شرکت صورت خواهد گرفت. در هر صورت سهام مورد معامله تا تسویه کامل اقساط بدهی توسط خریدار در وثیقه بانک باقی می‌‌‌ماند.

سامان: بانک سامان از عدم‌حصول نتیجه از برگزاری مزایده عمومی املاک مازاد شهر مشه

د خبر داد. بر این اساس بانک اعلام کرد که تا پایان مهلت قانونی برگزاری مزایده هیچ پاکت پیشنهادی دریافت نشد.

برکت: گروه دارویی برکت در اطلاعیه‌‌‌ای تحت عنوان «شفاف‌‌‌سازی در خصوص شایعه، خبر یا گزارش منتشر شده» اعلام کرد که پیرو شایعه منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تولید و فروش واکسن، آمار تولید و فروش واکسن کوویران برکت شرکت شفا فارمد (سهامی خاص) وابسته به گروه دارویی برکت بر اساس جدول ذیل است:

میزان تولید تجمیعی منتهی به 1400/09/30 برابر است با 23012247

میزان فروش تجمیعی منتهی به 1400/09/30 برابر است با13167247