FATF

لایحه CFT از لوایح FATF تصویب شد

لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم صبح امروز به تصویب 271 نفر از نمایندگان حاضر در مجلس شورای اسلامی رسید.

به گزارش خبرنگار مانا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم FATF را به عنوان اولین دستور مورد بررسی قرار دادند.
در این جلسه محمد دهقان و سید حسین نقوی حسینی نمایندگان طرقبه و ورامین به عنوان مخالف و بهروز نعمتی و محمد فیضی نمایندگان تهران و اردبیل به عنوان موافقان صحبت کردند.
در ادامه سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: شرایط فعلی اقتضا می‌کند که از همه تدابیر برای جنگ اقتصادی استفاده کنیم.
وی افزود: هیچ تعهدی خلاف مصالح امنیت و منافع جمهوری اسلامی داده نخواهد شد.
سخنگوی کمیته امنیت ملی افزود: تحریم و برجام هیچ ارتباطی به کنوانسیون FATF ندارد و عدم پیوستن به این کنوانسیون می‌تواند محدودیت‌هایی را برای این کشور داشته باشد.
وی گفت: اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مطیع مقام رهبری هستند و با همین امر الحاق به این کنوانسیون را تصویب کردند و موافق با الحاق به کنوانسیون هستند.
در ادامه دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشور طی سخنانی گفت: همان طور که مقام معظم رهبری اخیراً فرمودند: ما توانسته‌ایم با شکست دادن تحریم‌ها آمریکا را شکست دهیم.
وی افزود: این بار هم با درایت همراهی و همدلی آمریکا را شکست خواهیم داد. شکست تحریم‌ها نیازمند همراهی و همدلی همه مردم و رعایت مصالح ملی خارج از نگرانی‌های جناحی است.
دکتر ظریف اظهار داشت: در دو هفته گذشته انزوای ایالات‌متحده آمریکا در سازمان ملل به نمایش گذاشته شد و رئیس‌جمهور آمریکا نتوانست جامعه بین‌المللی را علیه ایران بسیج کند و جلسه شورای امنیت تبدیل به محاکمه سیاست‌های یک‌جانبه گرایانه آمریکا شد که همه حاصل درایت رهبر، مجلس شورای اسلامی و برجام بود.
وی گفت: برجام توانست حقانیت مردم ایران را به دنیا نشان دهد.
وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد امروز مجلس در برابر یک تصمیم تاریخی قرار گرفته است.
وی افزود: اگر برجام به نفع ایران نبود آمریکا از آن خارج نمی‌شد و نتانیاهو نمی‌گفت من یک‌جانبه در مقابل آن می‌ایستم.
ظریف با اشاره به اینکه نباید توفیق برجام را تبدیل به ضعف کنیم، گفت: لوایح تصویب شده از جانب مجلس می‌تواند بهانه‌های بعدی آمریکا را بگیرد.
وی افزود: ما نمی‌توانیم تضمین بدهیم که با پیوستن به FATF همه مشکلات حل می‌شود، اما تضمین می‌کنیم با نپیوستن به این لایحه با مشکلات جدی مواجه می‌شویم.
وی خاطرنشان کرد: گران شدن و ارزان شدن ارزهیچ ربطی به FATF نداشته و نباید مردم را نسبت به مشکلاتی که دلایل دیگری دارد نسبت به FATF حساس کرد.
وی با بیان اینکه عدم پیوستن به FATF از مهم‌ترین مشکلات است، گفت: چین و روسیه که شریک راهبردی جمهوری اسلامی ایران هستند به ما گفته‌اند بدون FATF نمی‌توانند با ما همکاری مالی داشته باشند و در حقیقت ما با پیوستن به FATF جلوی یکی از مهم‌ترین بهانه‌گیری‌ها را می‌گیریم.
وزیر امور خارجه کشور اظهار داشت: ما توانسته ایم آمریکا را به حدی منزوی کنیم که اتحادیه اروپا مقرراتی ایجاد نماید که تحریم‌های ایران را دور بزنند و این می‌تواند نقطه شروع پایان حکومت دلار باشد.
وی تصریح کرد: این امر بدون برجام به نتیجه نمی‌رسید و ما نباید با دادن بهانه به کشور‌های استکباری خودمان را دچار خودتحریمی کنیم.