همکاری ایران روسیه مؤسسه حقوقی داد و خرد

همکاری ایران و روسیه در حمل و نقل

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به همکاری ایران و روسیه در حمل‌ونقل ریلی، دریایی، جاده‌ای و هوایی گفت: برای توسعه شبکه ریلی و استفاده از ظرفیت کریدور شمال-جنوب برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، محمد اسلامی،  وزیر راه و شهرسازی پس از دیدار با همتایان روسی خود، از راه های گسترشکریدور شمال و جنوب و منافع آن برای کشورهای همجوار و عضو این کوریدور خبر دارد.

اسلامی ضمن اهمیت کوریدور شمال و جنوب گفت: موضوع مهمی که امروز میان ایران و روسیه وجود دارد، در این است که در هر ۴ فصل حمل و نقل شامل دریایی، ریلی، هوایی و جاده ای دارای همکاری های خوبی هستیم، این همکاری ها حول محور کریدور شمال جنوب، باید تقویت شود تا انگیزه و علاقه مندی و منافعی برای سایر کشورها نیز به همراه دارد که در اجلاس های سه جانبه میان ایران و هند، روسیه، ایران، آذربایجان و روسیه مطرح می شود. به ویژه اعضای کوریدور شمال-جنوب که ایران روسیه و هند و۱۱ کشور دیگر را شامل می‌شوند، می توانند مسائل مهم را به اشتراک گذاشته و مورد گفت‌وگو قرار دهند.

وی ادامه داد: موضوعی که در این سفر بیشتر بر آن تمرکز داشته ایم، بحث های مربوط به حمل و نقل ریلی است. قراردادهایی که روسیه با ایران منعقد کرده و همچنین قراردادهای جدیدی که در حال گفتگو بر سر آنها هستیم، همه اینها از جمله مواردی است که میزان جا به جایی بار را به شدت گسترش می دهد و سطح کارکرد اقتصادی حوزه حمل و نقل را در این کوریدور به معنای واقعی، ارتقا می بخشد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: جمهوری اسلامی ایران برای دریافت کالاهای کشورهای عضو و سایرکشورها از بنادر جنوبی خود، زمینه های زیادی را فراهم کرده است. ما بندر چابهار را که تنها بندر اقیانوسی جمهوری اسلامی ایران است را گسترش دادیم. چند ماه گذشته این بندر با حضور ریاست جمهوری ایران افتتاح شد،همچنین  طرح توسعه ریلی و جاده ای که بتوانیم به طریق آن بارهای کشورهای ذینفع و علاقه مند را دریافت کنیم و بتوانیم به شمال انتقال بدهیم را توسعه داده ایم.