موسسه حقوقی داد و خرد

کمیسر اتحادیه اروپا: کشورهای عضو حق توسعه فناوری هسته‌ای دارند.

کمیسر امور اقلیمی اتحادیه اروپا تأکید کرد که اعضای این اتحادیه در صورتی که قصد داشته باشند فناوری انرژی هسته‌ای خود را توسعه دهند، از سوی کمیسیون اروپا حمایت خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم  به نقل از راشاتودی، فرانس تیمرمنس، کمیسر امور اقلیمی اتحادیه اروپا، تأکید کرد که اعضای این اتحادیه در صورتی که قصد داشته باشند فناوری انرژی هسته‌ای خود را توسعه دهند، از سوی کمیسیون اروپا حمایت خواهند شد.

این سیاستمدار هلندی در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی استامپا گفت: استفاده از انرژی اتمی همچنان حق حاکمیتی کشورهاست و به همین دلیل کمیسیون اروپا با کشورهایی که تصمیم به استفاده از این گزینه برای آینده بگیرند، مخالفت نخواهد کرد.

اظهارات وی در بحبوحه بحران ویرانگر انرژی است که طی ماه گذشته منطقه را تحت تأثیر قرار داده و قیمت گاز طبیعی را تقریباً پنج برابر کرده است.

تیمرمنس با اشاره به مزایای استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید برق تأکید کرد که در این روش میزان انتشار گاز دی اکسید کربن، صفر است.

وی گفت: اما نیروگاه‌های برق برای کارکردن نیاز به انرژی دارند و اینجا مشکلاتی نیز وجود دارد: زباله‌های رادیواکتیو، و ما برای تولید انرژی بدون زباله تلاش می‌کنیم، بنابراین انرژی هسته‌ای نمی‌تواند کاملاً سبز باشد.

تیمرمنس افزود: خطرات خاصی در ارتباط با این انرژی وجود دارد و اگر هزینه منابع تجدیدپذیر کاهش یابد، هزینه توسعه انرژی هسته‌ای ممکن است افزایش یابد.

این مقام اتحادیه اروپا همچنین ابراز امیدواری کرد که افزایش اخیر قیمت سوخت‌های فسیلی موقتی باشد.

وی در ادامه گفت: اگر هرچه زودتر انتقال به انرژی مبتنی بر منابع تجدیدپذیر را انجام دهیم، خطرات ناشی از افزایش قیمت زودتر کاهش خواهد یافت.