27 میلیون تن کالا توسط کشتیرانی جمهوری اسلامی حمل شده است.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، محمدرضا مدرس خیابانی، در همایش گرامیداشت روز جهانی دریانوردی بیان نمود که شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران چهاردهمین شرکت کشتیرانی دنیا است که محموله‌های کانتینری، فله و جنرال کارگو را حمل کرده و در زمینه بانکرینگ هم فعال می باشد.

در ادامه وی به شکسته شدن رکورد جابجایی کالا در سال گذشته اشاره نمود و افزود که در سال گذشته ۲۷ میلیون تن کالا جابجا شده است که نسبت به سال قبل آن ۴۱ درصد رشد داشته است.

مدرس خیابانی با اشاره به حمل این محموله‌ها با ۱۴۶ فروند کشتی اقیانوس پیما نیز بیان نمود که انتظار می‌رود امسال هم رکوردهای خوبی شکسته شود به گونه‌ای که سه ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته‌ایم.

در ادامه مدرس خیابانی بیان نمود که در سال ۱۳۹۸ تعداد ۶۷۰ نفر از دریانوردان ما خارجی بودند که در سال ۱۴۰۰ به ۳۸۰ نفر کاهش یافت اما امسال همه آنها ایرانی هستند.

وی به قرارداد خرید ۴ فروند شناور برای کشتیرانی دریای خزر اشاره کرد و در ادامه بیان نمود که قرارداد دو فروند شناور رو- رو و دو فروند شناور جنرال کارگو با سازنده داخلی را به امضا رسانده‌ایم که که ظرف دو سال آینده به کشتیرانی تحویل داده خواهند شد. با تحویل این کشتی‌ها ۱۶ درصد به ظرفیت کشتیرانی خزر اضافه می شود.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نیز از خرید ۴ فروند شناور اقیانوس پیما و همینطور تعمیر همه کشتی‌ها در کارگاه‌های کشتی سازی داخلی خبر داد.