مؤسسه حقوقی داد و خرد

ایران کره جنوبی و قرارداد تجارت نفتی

ایران قراردادی با کره جنوبی برای تجارت نفت به‌ازای کالا امضا کرده است. این قرارداد بخشی از یک استراتژی بزرگ برای دور زدن تحریم‌های اعمال‌شده بر ایران است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پرس‌تی‌وی، ایران قراردادی با کره جنوبی برای تجارت نفت به‌ازای کالا نهایی کرده است. امضای این قرارداد بخشی از یک استراتژی بزرگ است برای دور زدن تحریم‌های اعمال‌شده بر ایران پس از خارج شدن یکجانبه  واشنگتن از معاهده اتمی برجام.
رئیس اتاق بازرگانی ایران ــ کره گفت این قرارداد برای بازگشت درآمد صادرات نفت ایران از کره جنوبی بسته شده است.
حسین تنهایی گفت: «با این مکانیسم جدید، درآمد صادرات نفت ایران با کالاهای وارداتی مبادله می‌شود».
طبق گفته حسین تنهایی، در آخر دو طرف می‌توانند یک صندوق مشترک بین بانک‌های مرکزی خود باز کنند. او جزئیات بیشتری در مورد این مکانیسم نگفت.
سئول در چند ماه گذشته کاملاً تابع تحریم‌های آمریکا بوده است و واردات نفت از ایران را در سپتامبر برای اولین بار در شش سال گذشته کاملاً متوقف کرد. این کشور تصمیم توقف واردات نفت از ایران را قبل از اجرایی شدن تحریم‌ها در 4 نوامبر گرفته بود.
خریداران کره‌ای که از خریداران اصلی آسیایی نفت خام ایران هستند، بارگیری نفت ایران را در ماه جولای به‌خاطر عدم اطمینان از کسب معافیت از دولت آمریکا معلق کرده بودند.
کره جنوبی برای 13 درصد نفت وارداتی خود وابسته به ایران است و به این ترتیب تهران سومین تأمین‌کننده نفت کره است. در سال 2017 کره 147 میلیون بشکه نفت خام ایران را خرید.
دونالد ترامپ در ماه مه کشورش را از قرارداد برجام بیرون کشید و اعلام کرد دوباره تحریم‌های برداشته‌شده طی این قرارداد را وضع خواهد کرد.
اولین دور تحریم‌ها که هدفش اساساً بخش‌های مالی، اتومبیل‌سازی، هوانوردی و فلزات بود در اوایل ماه اوت اجرایی شد. دور دوم که به صنعت نفت و روابط بانکی ایران ضربه می‌زند برای 4 نوامبر برنامه‌ریزی شده بود که اجرایی شد.