مؤسسه حقوقی داد و خرد

برگزاری نشست جی ئی سی اف با حضور وزرای نفت و نیرو در قطر

انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری و قراردادهای اقتصادی در حوزه نیرو و نفت و آغاز طرح “بنزین برای همه” از اصلی ترین رویداد حوزه آب و انرژی هفته جاری بود

رئیس‌جمهورکشورمان همراه با هیأت همراه خود به منظور انعقاد تفاهم‌نامه ها و قراردادهای اقتصادی و همچنین شرکت در اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز وارد قطر شد

وزیر نیرو با اشاره به اینکه  یادداشت تفاهم‌های بین دو کشور در زمینه برق، اتصال شبکه برق ایران به قطر، مبادلات کالا، سرمایه‌گذاری، توسعه روابط در زمینه مناطق آزاد و تجاری، حوزه‌های فرهنگی و گردشگری امضا می‌شود و رئیس جمهور در بدو ورود به دوحه نیز چهارده سند همکاری را امضا نمودند

همچنین دیدار با وزیر انرژی الجزایر و دیدار سه‌جانبه وزرای انرژی ایران، روسیه و آذربایجان از دیگر فعالیت‌های وزیر نیرو در این سفر بود. از جمله مباحث کلیدی  در این دیدار بحث و بررسی در خصوص پروژه سنکرون‌سازی و اتصال شبکه برق سه کشور ایران، آذربایجان و روسیه بود که در این زمینه هر سه وزیر بر لزوم عملیاتی کردن پروژه مذکور، اتمام فاز مطالعاتی آن در اولین فرصت ممکن و متعاقباً عملیاتی کردن پروژه تاکید کردند. در حاشیه این نشست نیز تفاهم‌نامه‌ای میان ایران و ونزوئلا با هدف گسترش همکاری در بخش‌های مختلف صنعت نفت امضا شد.جواد اوجی با احسان عبدالجبار، همتای عراقی خود دیدار و درباره گسترش همکاری دو کشور در بخش انرژی مذاکره کردند.

وزیر نفت با محمد حامل، دبیر کل این مجمع جی ئی سی اف  دیدار کرده و با بیان اینکه با توجه به اهمیت روزافزون فناوری‌هایی همچون فناوری‌های جذب، بهره‌برداری و ذخیره‌سازی کربن، هیدروژن آبی وکاهش نشت گاز متان لازم به نظر می‌رسد فرآیند توسعه و انتقال فناوری به‌عنوان یکی از راهکارهای اصلی ارتقای توان تولیدی و صادراتی اعضا و در نتیجه، تقویت سبد صادراتی گاز جی‌ئی‌سی‌اف تسهیل و تقویت شود، اظهار کرد: افزون بر این، انتقال دانش و تجارب موفق در زمینه‌های مورد علاقه همچون تولید ال‌ان‌جی، توسعه پایانه‌های صادراتی، روش‌های نوین مدیریت قراردادهای گاز، سازوکارهای نو سرمایه‌گذاری و تأمین مالی پروژه‌ها، مدیریت و مشارکت‌های راهبردی، حداکثر بهره‌برداری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مشترک را فراهم خواهد آورد.

جواد اوجی  با اشاره به اینکه ایران با داشتن ۳۳۸ هزار کیلومتر شبکه داخلی گازرسانی از کشورهای پیشرو در این زمینه است، تصریح کرد: در این باره، معتقدیم که اعمال تحریم‌های یکجانبه و فراملی قوانین داخلی بر هر یک از کشورهای عضو مجمع می‌تواند جریان پایدار و باثبات گاز طبیعی در سطح جهان را با اختلال روبه‌رو کند و امنیت عرضه گاز طبیعی را به مخاطره بیندازد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: گاز طبیعی به عنوان سوختی پاک، ایمن و با منابع غنی قابل استحصال، برای دهه‌های آینده سهم قابل توجهی از ترکیب انرژی مصرفی جهان را به خود اختصاص خواهد داد و مزیت‌های اقتصادی، فنی و زیست محیطیِ خود را در مقایسه با سایر سوخت‌ها حفظ خواهد کرد.روند رو به رشدِ برقی‌شدن در دهه‌های پیش رو، و نقش گاز طبیعی به عنوان مهمترین نهاده تولید برق، این چشم‌انداز را تقویت می‌نماید. از این منظر، رویکرد ما به‌عنوان اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز، برای عرضه بیشتر گاز طبیعی به بازار جهانی، رویکردی با جنبه‌های انسان‌دوستانه است.

این نشست با شعار «شکل دادن به آینده انرژی» هم‌زمان با نوسان قیمت انرژی و توجه به سریع‌ترین رشد این سوخت هیدروکربنی جهان برگزار شد. همچنین در این نشست همچنین از موزامبیک به‌عنوان عضو ناظر جدید استقبال شد.