بندر چابهار 1

بندر چابهار معاف از تحریم ها

آمریکا طی معافیتی اجازه توسعه و بهره برداری از بندر چابهار ایران را به هند داد.

به گزارش تسنیم  به نقل از رویترز، سخنگوی دولت آمریکا گفت وزیر خارجه آمریکا طی معافیتی به هند اجازه داد توسعه بندر چابهار ایران را ادامه دهد. این بندر برای توسعه‌ی اقتصاد افغانستان طراحی شده است .

این معافیت که توسط مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعطا شده اجازه ساخت یک خط آهن را از بندر چابهار به افغانستان می دهد و همچنین انتقال کالاهایی که مشمول تحریم نمی‌شوند را به این کشور ممکن می‌سازد. کالاهایی مانند غذا و دارو .

علاوه بر این افغانستان اجازه دارد محصولات نفتی ایران را وارد کند .

این سخنگو گفت:« این فعالیت‌ها برای حمایت از رشد افغانستان و کمک های بشردوستانه لازم هستند ».

تحریمهای اعمال شده بر صادرات نفت ایران، اصلی ترین درآمد این کشور و بخش مالی آن در هشتم ماه مه توسط دونالد ترامپ پس از ترک کردن برجام اعلام شد.

ترامپ این قرارداد را که در ازای محدود کردن برنامه اتمی ایران، تحریم‌های این کشور را برمی‌داشت محکوم کرد و ادعا می کرد که برجام جلوی ساخت سلاح توسط ایران را نمی گیرد و اشاره ای به سایر فعالیت‌های ایران مثل برنامه موشکی بالستیک و حمایت از گروه‌های افراطی ندارد .

این تحریم‌ها توانایی هند برای تامین مالی توسعه بندر چابهار را هم تهدید می کرد. این بندر می‌تواند راه را برای میلیونها دلار تجارت افغانستان و پایان وابستگی آن به بندر کراچی پاکستان باز کند .

رشد و توسعه اقتصاد افغانستان می‌تواند وابستگی کابل به کمک خارجی را هم کم کند و به تجارت غیرقانونی تریاک که منبع اصلی درآمد طالبان است، ضربه بزند .

هدف معافیت بندر چابهار، افزایش روابط آمریکا و افغانستان است.

منبع: تین نیوز