واگذاری سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس رسماً لغو شد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در نامه‌ای به رئیس سازمان بورس از لغو عرضه بلوک ۱۵درصدی سهام شرکت پتروشیمی خلیج فارس خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در حالی که حسین قربانزاده رئیس جوان و تازه‌کار سازمان خصوصی‌سازی در پاییز امسال با انگیزه و اطمینان خبر از واگذاری 18 درصد از باقیمانده سهام دولت در شرکت بورسی پتروشیمی خلیج فارس در قالب سه بلوک یک‌درصدی،‌ دودرصدی و 15درصدی داده و گفته بود که با مشتریان این بلوکها نیز هماهنگی‌های لازم صورت گرفته است، حالا طی نامه‌ای رسماً از لغو واگذاری سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس خبر داده است.

بر پاین این گزارش، در نامه‌ای که حسین قربانزاده به مجید عشقی رئیس سازمان بورس اوراق بهادار نوشته، اعلام کرده است که واگذاری بلوک 15درصدی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس هم با توجه به اینکه فقط یک مشتری دارد و امکان رقابت وجود ندارد، عملاً لغو شده است و عرضه آن صورت نمی‌گیرد.

در این نامه آمده است: پیرو نامه 22 دی ماه سال جاری سازمان خصوصی‌سازی در مورد درخواست عرضه تعداد 43 میلیارد و 50 میلیون سهم معادل 15 درصد از کل سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و نظر به اینکه با انقضای مهلت مقرر جهت ارسال تقاضا و مستندات بررسی اهلیت متقاضی، تنها یک تقاضا واصل شده که با عنایت به اهمیت، ارزش و حجم عرضه مزبور امکان حصول رقابت لازم جهت تأمین منافع دولت و بیت‌المال را مخدوش ساخته، بدین وسیله انصراف این سازمان از عرضه مذکور و الغای اثر از مکاتبات مورد اشاره اعلام می‌شود.

گفتنی است در پی ناکامی سازمان خصوصی‌سازی در فروش بلوک یک‌درصدی سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس که روز شنبه (11 دی) به‌قیمت پایه هر سهم 996 تومان در بورس عرضه شد، این سازمان روز یکشنبه (12 دی) هم در فروش بلوک دودرصدی این شرکت ناکام ماند،
این در حالی است که به‌دلیل نبود مشتری برای بلوک 15درصدی سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس این عرضه نیز در روز چهارشنبه (15دی) انجام نشد.

بر این اساس چندی پیش سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد دوباره بلوک 15درصدی “فارس” که 43 میلیارد و 50 میلیون سهم را شامل می‌شود به‌وکالت از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ششمین روز بهمن ماه امسال در بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران عرضه ‌می‌کند که این واگذاری نیز لغو شد.

شایان ذکر است قیمت پایه در نظر گرفته‌شده برای این بلوک 15درصدی از 12هزار و 950 ریال در عرضه قبلی به 14هزار و 70 ریال برای هر سهم در عرضه جدید تغییر کرده بود.